“Genet shqiptare tjetër nivel”, të huajt të fiksuar më këngës e Shqipërisë në Eurovizion, miliona klikime

Date:

- Advertisement -

Shqipëria është kualifikuar në finalen e Eurovision 2023, ndërsa Albina dhe Familja Kelmendi kanë krijuar fansa dhe vlerësime të shumta nga e gjithë bota.

Ata dhuruan shumë energji dhe adrenalinë me këngën e tyre “Duje” në gjuhën shqipe në Liverpool, ku u kualifikuan të parët për në finale.

Njerëzit vlerësuan kryesisht motivet tradicionale, vokalin e Albinës dhe sinkronizimin e zërave të anëtarëve të familjes Kelmendi.

Në Instagram, TikTok apo Youtube postimet për Shqipërinë arritën miliona kilime duke kryesuar.

Këngëtarja Albina dhe Familja Kelmendi kanë zgjedhur ngjyrat e kombit që përfaqësojnë për ti shpalosur në Eurovision 2023 që përveç mesazhit të këngës për një familje të bashkuar treguan dhe dashurinë për vendin e tyre.

Komentet e mëposhtme janë të përkthyera dhe të marra nga faqja zyrtare e Eurovision në TikTok dhe Youtube.

“E bukur dhe tradicionale, më në fund jo një këngë radiofonike!”

“Sapo ju dëgjova në Eurovizion live, thjesht më shpëtuan lotët… ju dua!”

“Imagjinoni një familje të tërë në të cilën secili anëtar është kaq i talentuar!”

“Kënga më e mirë në Eurovizion 2023!”

“Genet shqiptare janë një tjetër nivel.”

“Wooow i tejkaloi pritshmëritë e mija!”

“E lexova përkthimin e kësaj kënge, e dëgjova përsëri dhe qava, sa fort ti këndon!”

“Bravo Shqipëri! Performanca më e fortë, më emocionale, më origjinale dhe më e mirë me zë sonte! Ne jemi duke ju mbështetur edhe në finale. Urime nga Kroacia!”

“Ne kemi nevojë për më shumë motive popullore si ky në Eurovizion. Bëhet fjalë për madhështinë e kulturave dhe diversitetit të ndryshëm. Vetëm shikoni sa përputhen jashtëzakonisht zërat e tyre me muzikën. Suksese nga Azerbajxhani!”

“Shqipëria e meriton të jetë në 100% në finale. Unë kam qenë në Shqipëri dhe njerëzit e Shqipërisë janë shumë të sjellshëm dhe mikpritës. Elementet tradicionale të këngës janë kaq unike. Uroj që edhe hyrja e vitit të kaluar nga Shqipëria të kualifikohej. Me dashuri nga Kazakistani!”

“Ahpresoj që ata të fitojnë ose të marrin atë që meritojnë. 12 pikë nga Turqia.”

“Më pëlqen kjo këngë dhe performanca! E bukur, kuptimplotë, simpatike dhe e ndritshme! Respekt nga Ukraina!”

“Në fillim nuk isha një fanse e madhe e kësaj, kënge por pasi e pashë të këndonte live me familjen e saj u bë shpejt një nga të preferuarat e mia! suksese Shqipëri! Shumë dashuri nga Suedia!”

“Jam shumë i lumtur që ata kualifikohen, një këngë kaq e mrekullueshme! Dashuri nga Polonia.”

“E gjithë familja në skenë dhe mesazh i madh! Zëri tradicional popullor dhe i fuqishëm! Ne kemi nevojë për këtë, kjo është ajo që ka të bëjë me Eurovizion – kulturë, zë dhe mesazh! Urime Albania, Dashuri nga Armenia!

“Punë të mbarë Shqipëria!! Jam shumë i lumtur që do të jesh në finalen e madhe!! Ti e meritoje!! Për mua është një nga këngët më të mira për këtë vit!! Shumë dashuri nga Qipro!!!”

“Bravo Shqipëri që kalove! Ju po i dërgoni një shembull të mirë botës! Përshëndetje nga Serbia! ”

“PËRMIRËSIMI I VITIT! Ndoshta kualifikimi më i merituar i gjithë gjysmëfinales. Dashuri nga Bullgaria ️!”

“Shumë e lumtur që kaloi! Shqipëria, 12 pikë nga Islanda!”

“Ata i shërbenin vokalit, pamjes, qëndrimit dhe autenticitetit. Më vjen mirë që i shoh në finale sepse e dua hyrjen që nga dhjetori kur u zhvillua FiK. Urime nga Spanja!”

“E dua këtë Shqipërinë në Top 5 këtë vit! Dashuri nga Greqia Suksese ne finale!”

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

“Ky Europian do të na rrisë më shumë”, Gjimshiti falenderon tifozët: Na kanë mbështetur kudo

Ka përfunduar sot Kampionati Europian për Shqipërinë. Kuqezinjtë u...

“Në Euro 2020 shërbente si kamarier”, Marca artikull Asllanit: “Motori” i Shqipërisë që do të sfidojë Spanjën

Kristjan Asllani padiskutim është një nga liderët e Kombëtares,...

Shkodrani Broja apo Lushnjari Manaj? Dyshimi më i madh i Silvinjos, do të zgjidhet në fund

Shqipëria do të përballet sot kundër Spanjës në orën...