Kreu i partisë opozitare greke: Shqipja të bëhet gjuhë e dytë në shkolla, t’i jepet fund racizmit ndaj shqiptarëve

Date:

- Advertisement -

Presidenti i SYRIZA-s, Stefanos Kasselakis është takuar sot me pjesëtarë të komunitetit shqiptar në Greqi dhe gjatë bisedimeve të tyre ka folur për mënyrat se si mund të arrihet afrimi i dy popujve.

Stefanos Kasselakis, ndër të tjera, foli për shqipen si zgjedhje e gjuhës së dytë të huaj në shkollat greke, duke vendosur si parametër për të bërë të njëjtën gjë në shkollat në Shqipëri.

“Këtu në Greqi nuk e kemi shqipen si gjuhë të zgjedhur. Ashtu si Shqipëria, ajo duhej të kishte si gjuhë të zgjedhur greqishten. Në të gjithë territorin e Shqipërisë”, tha kryetari i SYRIZA-s greke.

“Emigracioni është një çështje që SYRIZA nuk e ka përdorur kurrë si mjet, në raport me partitë e tjera në vendin tonë dhe ne jemi krenarë për qëndrimin e përgjegjshëm që kemi mbajtur”, theksoi kryetari i SYRIZA Stefanos Kasselakis gjatë takimit që pati në zyrën e tij në Koumoundourou me përfaqësues të komuniteteve të diasporës shqiptare në Greqi.

Siç theksoi kryetari i SYRIZA-s, “jemi krenarë për punën që kemi bërë si qeveri, që të mundemi të lehtësojmë komunitetin dhe të tregojmë se të gjithë mund t’i ofrojmë gjëra meritore vendit tonë”.

Megjithatë, siç nënvizoi ai, problemet me të cilat përballet Komuniteti Shqiptar në greqi janë të mëdha, me pasojë pasiguria që jetojnë çdo ditë anëtarët e tij është shtuar vitet e fundit.

“Nuk mund të flitet për rinovimin e lejeqëndrimit për tre vjet, kur ky aplikim kërkon 2.5 vjet për t’u pranuar. Me fjalë të tjera, ne po i vendosim në një situatë pengjesh këta bashkënjerëzit me të cilët jetojmë në të njëjtin vend”, vuri në dukje Stefanos Kasselakis.

Duke i uruar mirëseardhjen pjesëtarëve të komunitetit shqiptar, kryetari i SYRIZA-s theksoi se është nderi ynë “t’ju presim në partinë tonë, partinë krenare të të drejtave dhe barazisë” dhe theksoi simbolikën e veçantë të ditës pasi që është përvjetori i vrasjes së një fëmije nga Pakistani. Nga Shahzat Luqman, i cili humbi jetën “në një valë racizmi, në një situatë që mund të shmangej si popull, nëse ka politika korrekte integruese”.

“Ne kemi lidhje historike me komunitetin shqiptar”, theksoi Departamenti i Politikave të Emigracionit në Komitetin SYRIZA-PS, Nina Kasimati. Shtrëngimi i këtyre lidhjeve, i dy popujve tanë, vetëm sa mund të na bëjë më të fortë dhe më me ndikim në rajon dhe më gjerë në Evropë”, shtoi ai.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

“Ky Europian do të na rrisë më shumë”, Gjimshiti falenderon tifozët: Na kanë mbështetur kudo

Ka përfunduar sot Kampionati Europian për Shqipërinë. Kuqezinjtë u...

“Në Euro 2020 shërbente si kamarier”, Marca artikull Asllanit: “Motori” i Shqipërisë që do të sfidojë Spanjën

Kristjan Asllani padiskutim është një nga liderët e Kombëtares,...

Shkodrani Broja apo Lushnjari Manaj? Dyshimi më i madh i Silvinjos, do të zgjidhet në fund

Shqipëria do të përballet sot kundër Spanjës në orën...