Lajm i bukur, forumi shqiptar nis ndërtimin e shkollës shqipe në Dacaj, Mal i Zi

Date:

- Advertisement -

Në fshatin Dacaj të Komunës së Rozhajës, Mal i Zi, kanë nisur punimet për ndërtimin e shkollës fillore në gjuhën shqipe.

Pas premtimeve shumëvjeçare dhe boshe, Forumi Shqiptar me në krye zv.drejtor Naim Gjokaj dhe Esmin Beqoviq kanë zbritur në terren për nisjen e punimeve.

Shqiptari Esmin Beqoviq i cili mban postin e drejtorit të Investimeve kapitale premton ndërtimin e kësaj shkolle pasi deri më tani shqiptarët janë diskriminuar dhe mënjanuar nga autoritetet malazeze.

Forumi shqiptar premton barazim të kushteve të shkollave shqiptare, me shkolla të tjera në Malin e Zi. Sipas tyre skollat shqiptare do të fitojnë emrat autentike shqiptare, e nuk do të mbajnë emrat e vjetërësuar të komunizmit.

Shqiptarët e Forumit premtojnë fundin e neglizhencës nga regjimet e deritanishme.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Si më le vetëm o vëllaçko?”, motra e Emilijanit në lot: Ma dogje zemrën!

Emiljan Pine është 37-vjeçari i vrarë mbrëmjen e kaluar...

Shtëpia molla e sherrit, korçari vrau 40-vjeçarin dhe më pas veten

Babai i autorit Ilo Lluka, i cili vrau mbrëmjen...

VIDEO/ Muçi driblon dy kundërshtarë dhe i jep mundësinë Rashicës për të shënuar, rasti i humbur nga sulmuesi shqiptar

Beshiktashi është gjysmëfinalisti i radhës në Kupën e Turqisë....

Sot i jepet lamtumira e fundit 26-vjeçarit që humbi jetën në aksidentin tragjik në Prishtinë

Dy ditë më parë, një aksident i rëndë ka...