Lajm i bukur, forumi shqiptar nis ndërtimin e shkollës shqipe në Dacaj, Mal i Zi

Date:

- Advertisement -

Në fshatin Dacaj të Komunës së Rozhajës, Mal i Zi, kanë nisur punimet për ndërtimin e shkollës fillore në gjuhën shqipe.

Pas premtimeve shumëvjeçare dhe boshe, Forumi Shqiptar me në krye zv.drejtor Naim Gjokaj dhe Esmin Beqoviq kanë zbritur në terren për nisjen e punimeve.

Shqiptari Esmin Beqoviq i cili mban postin e drejtorit të Investimeve kapitale premton ndërtimin e kësaj shkolle pasi deri më tani shqiptarët janë diskriminuar dhe mënjanuar nga autoritetet malazeze.

Forumi shqiptar premton barazim të kushteve të shkollave shqiptare, me shkolla të tjera në Malin e Zi. Sipas tyre skollat shqiptare do të fitojnë emrat autentike shqiptare, e nuk do të mbajnë emrat e vjetërësuar të komunizmit.

Shqiptarët e Forumit premtojnë fundin e neglizhencës nga regjimet e deritanishme.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Pas blerjes së Moratas, “Milani” hidhet në sulm për sulmuesin e Dortmundit

Milani tani nuk e ka ndërmend të ndalet. Kështu,...

Pronari i “Kullës Hupi” kapet me Eni Çobanin: Do të shihemi në gjyqin e vërtetë

një ndërtesë të vjetër, të paktën 200 vjeçare,...