“Më kanë sakatuar, me zor lëviz”, shqiptari që u dhunua nga policët grek flet nga qelia: Kërkoj ndihmë nga shteti shqiptar

Date:

- Advertisement -

Saimir Zefi, shqiptari nga Puka i cili u dhunua nga 4 policinë në burgun grek ka dhënë dëshminë e tij lidhur me ngjarjen.

Zefi thotë se pasi u dënua në mungesë nga gjykata në Korydallos, kërkoi që të ishte i pranishëm gjatë senacës, mirëpo kjo kërkesë e tij bëri që gardianët e burgut të reagonin ashpër duke e dhunuar brutalisht.

Dhuna e ushtruar ndaj tij ka qenë aq brutale sa mezi arrin të lëvizë, ndërkohë kërkon nga shteti shqiptar që të ndërhyjnë. Dhunën e ushtruar ndaj Zefit e pohojnë edhe të burgosurit e tjerë të cilët janë shprehur se ai u dhunua padrejtësisht vetëm për faktin që është shqiptar.

“Përshëndetje, jam Saimir Zefi. Kishim një çështje para disa ditësh në Korydallos, më çuan në datën 1 atje. Nuk shkova në gjykatë se nuk më çoi policia, u dënova në mungesën time, kërkova të drejtat e mia dhe prej kësaj më kanë sakatuar.

Me zor lëviz, nuk kërkoj asgjë përveç të drejtave të mia. Prangat më kanë hyrë në mish, aq shumë m’i kanë shtrënguar. I kërkoj shtetit shqiptar, të dalë e drejta, pasi nuk kisha bërë asgjë. Burgjet e Greqisë i dënojnë shqiptarët në bazë të rracizimit, pa përkthyes në gjykatë. Edhe prindërit e mi ishin të pranishëm, kanë video si prova, mund të flasin edhe ata. Jam i pafajshëm, më kanë lënë sakat. Jam i martuar dhe kam dy fëmijë, nuk mund të flas me ta në këtë gjendje”, thotë Zefi.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

“Ky Europian do të na rrisë më shumë”, Gjimshiti falenderon tifozët: Na kanë mbështetur kudo

Ka përfunduar sot Kampionati Europian për Shqipërinë. Kuqezinjtë u...

“Në Euro 2020 shërbente si kamarier”, Marca artikull Asllanit: “Motori” i Shqipërisë që do të sfidojë Spanjën

Kristjan Asllani padiskutim është një nga liderët e Kombëtares,...

Shkodrani Broja apo Lushnjari Manaj? Dyshimi më i madh i Silvinjos, do të zgjidhet në fund

Shqipëria do të përballet sot kundër Spanjës në orën...