Ngre shqetësimin psikologia: Vjehrrat në Shqipëri i hyjnë djalit në dhomën e gjumit

Date:

- Advertisement -

Psikologja Eksena Qirici ka ngritur alarmin lidhur me një fenomen të përhapur në shoqërinë shqiptare: marrëdhëniet e xhelozisë mes nuseve dhe vjehrave. Ajo ka theksuar se kjo problematikë sjell pasoja negative, veçanërisht për vajzat.

Sipas saj, xhelozia ndërmjet nuseve dhe vjehrave aktivizohet me një intensitet të madh. Nusja shihet si konkurrentja e një gruaje tjetër, duke rezultuar në një marrëdhënie të tensionuar. Psikologja ka raportuar raste kur vjehrrat ndërhyjnë në marrëdhëniet intime të çiftit, duke hapur derën në mënyrë të papritur për të kontrolluar situatën.

“Xhelozia në raportin nuse vjehrrë aktivizohet xhelozia, pjesa negative e kësaj lloj traume, në raport me vajzën kemi këtë kuptueshmërinë që nuk e kuptojmë dot. Nusja shihet si edukim i një gruaje tjetër. Pra është marrëdhënie xhelozie. Shpesh dëgjoj që janë nëna që ndërhyjnë edhe në marrëdhëniet intime. Hapin derën në mënyrë të papritur, për të kontrolluar… Hyjnë në dhomën e gjumit, kjo është xhelozia më e madhe, kjo është arsyeja e xhelozisë. Futet në mbrëmje ose në mëngjes për të parë çiftin në marrëdhënie intime\
Ky fenomen i marrëdhënies së xhelozisë sjell shqetësime të mëdha për vajzat, duke iu detyruar të ndjehen të pazakonta dhe të stresuara. Psikologja ka theksuar nevojën për të adresuar këtë problem në shoqërinë shqiptare dhe për të siguruar një mjedis të shëndetshëm dhe të respektuar për të gjitha palët në marrëdhëniet familjare.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Si më le vetëm o vëllaçko?”, motra e Emilijanit në lot: Ma dogje zemrën!

Emiljan Pine është 37-vjeçari i vrarë mbrëmjen e kaluar...

Shtëpia molla e sherrit, korçari vrau 40-vjeçarin dhe më pas veten

Babai i autorit Ilo Lluka, i cili vrau mbrëmjen...

VIDEO/ Muçi driblon dy kundërshtarë dhe i jep mundësinë Rashicës për të shënuar, rasti i humbur nga sulmuesi shqiptar

Beshiktashi është gjysmëfinalisti i radhës në Kupën e Turqisë....

Sot i jepet lamtumira e fundit 26-vjeçarit që humbi jetën në aksidentin tragjik në Prishtinë

Dy ditë më parë, një aksident i rëndë ka...