Pse ike kaq shpejt në qiell”, gjyshi me dedikim prekës për 15-vjeçarin: Na le pa shpresë

Date:

- Advertisement -

Enkelejd Çaushi është 15-vjeçari që humbi jetën në aksidentin e ndodhur një natë më parë në aksin Sarandë-Ksamil.

I mituri po shtynte një makinë që kishte pësuar defekt kur u përplas për vdekje nga një tjetër.

Për ndarjen e parakohshme të nipit 15-vjeçar, poeti Eduart Veli nëpërmjet disa vargjeve të trishta ka shprehur dhimbjen dhe boshëllëkun që ndjen në këtë moment të trishtë për të gjithë familjen.

Vargjet e poetit Eduart Veli

PËRSE IKE KELUUUSH ?

Kelush pse ike kaq shpejt në qiell? Ti për ne ishe i ngrohtë si Diell… Përse o Zot na e bëre gjithë këtë gjëmë? O dhimbje sa një planet e rëndë?!

Buzëqeshjen tënde,dheu si mund ta tresë ? Ike kelush gjyshit,ike dhe na le pa shpresë Sdo ti shohim më kaçurelat e tua mbi ballë Ti ishe bërë si div,ti ishe dy metër djalë !

Ooh çna e shkule shpirtin i bukuri Kelush Digjemi nga dhimbja jote me shumë se prush! Ç’qe që kjo gjëmë e zezë të ënjten në mbrëmje S’ka masë që mund ta masë të këtillë dhembje !

O Keli ne na u shemb qielli dhe malet mbi kokë Që mbrëmë, lotët për ty i derdhëm me okë.. Çohu e thuaj një fjalë mama Jones e babit Altin Bëra shaka thuaju dhe hidhu në qafë me gëzim!

Përse o Zot,more Kelin,pesëmbëdhjetë vjeçarë Ai ishte rob i Zotit ,ishte më i bukuri lastarë? Oh sa ëndërra të bukura,tu prenë,Kelush në mes Që mbrëmë u mbyllën përgjithmonë sytë e tu të zes!

Smund ta besoj,që sdo vish te gjyshi në Ksamil Ti për ne ishe vetë pranvera,më i bukuri trëndafil Kelush,që je pak orë mesh nesh,nuk dua ta besoj Aromën tënde do ta ruaj në shpirt,deri sa të rroj!

Keli ,Kelush… Keliiiiii!

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Si më le vetëm o vëllaçko?”, motra e Emilijanit në lot: Ma dogje zemrën!

Emiljan Pine është 37-vjeçari i vrarë mbrëmjen e kaluar...

Shtëpia molla e sherrit, korçari vrau 40-vjeçarin dhe më pas veten

Babai i autorit Ilo Lluka, i cili vrau mbrëmjen...

VIDEO/ Muçi driblon dy kundërshtarë dhe i jep mundësinë Rashicës për të shënuar, rasti i humbur nga sulmuesi shqiptar

Beshiktashi është gjysmëfinalisti i radhës në Kupën e Turqisë....

Sot i jepet lamtumira e fundit 26-vjeçarit që humbi jetën në aksidentin tragjik në Prishtinë

Dy ditë më parë, një aksident i rëndë ka...