SPAK iu bllokoi 34 pasuri, familjarët e Ervis Martinajt rekurs në Gjykatën e Lartë: I kemi nga burime të ligjshme

Date:

- Advertisement -

Familjarët e Ervis Martinajt i drejtohen Gjykatës së Lartë: Pasuritë i kemi me burime të ligjshme ku kërkojnë zhbllokimin e pasurive të sekuestruara më herët me urdhër të SPAK. Mësohet se ata i janë drejtuar Gjykatës së Lartë me një rekurs. Ata kërkojnë heqjen e sekuestros me pretendimin se pasuritë janë krijuar me burime të ligjshme. Çështja do të shqyrtohet nga gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Sandër Simoni.

Gjykata e Posaçme vendosi në muajin shkurt sekuestro mbi 34 pasuri të Ervis Martinajt dhe familjarëve të tij. Sipas Gjykatës, ka dyshime të arsyeshme se këto pasuri janë vendosur nga veprimtari e jashtëligjshme e kryer nga Martinaj, i cili rezulton i zhdukur prej më shumë se gjashtë muajsh. Pasuritë që gjykata ka miratuar për sekuestro janë biznese, toka, prona, makina, apartamente dhe llogari bankare, që figurojnë me emrin e Martinajt dhe familjarëve të tij.

Martinaj u shpall në kërkim nga policia në maj 2022, pasi u përmend nga i penduari i drejtësisë, Nuredin Dumani, si organizator dhe porositës i vrasjes së Indrit Dokles, por edhe si pjesëtar i një grupi të strukturuar kriminal.
(BalkanWeb)

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Italianët largohen pa paguar apartamentin në Tiranë, pronari: Unë do iu nxirrja edhe kafe

LIVE Italianët largohen pa paguar apartamentin në Tiranë, pronari:...

“Dritarja në tualet është luks”- Agjenti: Banesat në okazion vetëm kur kanë defekt

Konsulenti imobiliar, Orgest Beti, është shprehur se banesat nxirren...

Bota e errët taksive në Tiranë: Si taksistët shesin k*kainë dhe rrjeti i punonjësve të s*ksit

Kokaina po shpërndahet nëpër Shqipëri si kurrë më parë....

Konflikti Duka – Martinaj? Zbardhet dëshmia e Ilir Selmanit

Ilir Selmani, i dënuar me 28 vite burg si...