Arrestohet “Leksi i Druve” në Itali!

Date:

- Advertisement -

Arrestohet në Itali Aleks Ndreka, i njohur si “Leksi i Druve”.

Lezhjani është arrestuar në aeroportin e Malpensas në Milano tre ditë më parë.

Ai ishte i shpallur në kërkim në kuadër të operacionit “Metamorfoza” dhe ishte në masën “arrest në burg” në mungesë.

Kush është “Leksi i druve”?

Aleksandër Deda, 46 vjeç, është një personazh i njohur në Lezhë, ku njihet si biznesmen.

Deri para vitit 2020, emri i tij nuk ishte dëgjuar kurrë pasi nuk kishte pasur probleme me Policinë e Shtetit.

Por kjo vetëm deri në dhjetor të atij viti, pasi ndaj tij u organizua një atentat që nuk do të ishte i pari për të. Disa të tjerë pasuan, madje një tentativë për vrasjen e tij u planifikua edhe me dron.

Me “çmontimin” e dosjes “Revanshi”, u zbulua edhe arsyeja se përse ndaj tij ishin organizuar disa prita për ta ekzekutuar.

Arsyeja ishte se ish-deputeti i Partisë Socialiste, Arben Ndoka, dyshonte se “Leksi” kishte gisht në vrasjen e vëllait të tij, Aleksandrit.

Për Ndokën, Ndreka dhe i biznesmeni tjetër nga Lezha, tashmë i vrarë, Ardian Nikulaj kishin ‘pajtuar’ Durim Bamin për t’i ekzekutuar të vëllanë. Ndaj në dosje, zbulohen planet që Ndoka bënte për të hequr qafe “të fortin e Niklës”, por edhe Ndrekën.

Fillimisht në vitin 2020 në superstradën Lezhë-Laç, ai u plagos në gjoks me armë zjarri, më pas në mars të vitit 2022 u tentua sërish vrasja e tij, por shpëtoi nga një xhup i fryrë dhe me pupla, ndërsa më pas eliminimi i tij u tentua edhe me dron. Mirëpo në asnjë rast, planet e thurura kundër tij patën sukses.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Ish-kryeministri shqiptar i Malit të Zi: “Do të jem në stadium dhe do të bëj tifo për Serbinë”

Ish-kryeministri shqiptar i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, mbrëmjen...

Hyrja e tifozit në fushë i kushton shtrenjtë Shqipërisë, UEFA nis procedim kundër kuqezinjve

UEFA ka nisur procedim disiplinor kundër Shqipërisë, më saktësisht...

Notat e Shqipërisë/ Hysaj shpëtoi kokën para golit, Asllani dukej si lojtar i Italisë, Broja i vetëm në shtëpi

Strakosha (6.5): “Të gjithë u befasuan kur panë Strakoshën...