Çfarë ndodhi në gjyqin e Tahirit, sëmundja e bashkëshortes dhe vdekja e babait e “ndihmuan” të lirohet

Date:

- Advertisement -

Zbulohen detaje mbi arsyet, që çuan në lirimin e ish-ministrit të brendshëm, Saimir Tahiri. Ditën e sotme, pas 16 muajsh në burg, Gjykata e Elbasanit vendosi masën arrest shtëpie për Tahirin, i cili ishte dënuar përfundimisht me 3 vite e 4 muaj burg nën akuzën për shpërdorim detyre.

Kjo akuzë bazohej në kanabizimin e vendit në periudhën 2013-2017, kur ai mbante detyrën e ministrit të brendshëm. Tashmë Tahiri do të duhet të qëndrojë edhe 1 vit e 7 muaj në masën e arrestit të shtëpisë, deri në shlyerjen e plotë dënimit.

Mësohet se gjendja shëndetësore e gruas dhe vdekja e babait, kanë ndihmuar ish-ministrin që të dalë nga burgu. Në gjykatë është dorëzuar ekspertiza mjeko-ligjore, që vërteton se gruaja e Tahirit vuan nga probleme shëndetësore dhe nuk është në gjendje të kujdeset e vetme për fëmijët.

Si pasojë, avokatët e Tahirit kanë theksuar nevojën e pranisë së tij në shtëpi për tu kujdesur për fëmijët e çiftit. Gjithashtu, vdekja e babait, Bashkimit, ka qenë një tjetër argument në gjyq, pasi sipas tyre gjendja emocionale e familjes nuk është aspak e mirë.

Pas parashtrimit të këtyre pretendimeve, edhe prokurori i çështjes mësohet se ka qenë dakord me kërkesën, që Tahiri ta përfundojë dënimin në shtëpi. Si pasojë, gjykata e Elbasanit ka marrë vendimin e sotëm, duke ndryshuar masën e sigurisë për Tahirin.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Egnatias nuk i lejohen hapat fals, Edlir Tetova “kopsit” titullarët

Egnatia do të luajë ndeshjen e kthimit me Borac...

FOTO/ Tritoli në Elbasan, Xhovana Nikolli MESAZH Nuredin Dumanit: Ti s’je burrë por ordiner!

Xhovana Nikolli ka reaguar për herë të parë në...

Raporti i Komisionit Europian: Turizmi në Shqipëri u rrit me 86%

Shqipëria renditet e para në rritjen e turizmit duke...