Emocionuese, familja Mulla kthehet pas 85 vitesh e përmalluar në Devoll

Date:

- Advertisement -

Një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve janë larguar nga vendi për një jetë më të mirë. Rasti i Remzi Mullës është emocionues duke qenë se ai është kthyer pas 85 vitesh me familjen në vendlindje.

I përmalluar për vendin ku u rrit, Remziu shikon se fshati Baban në Devoll, të qarkut të Korçës është po i njëjti, me ato shtëpi të vjetra dhe ato pak të rinj që shikon rrugëve.

Lotët janë të pashmangshme për Remziun, teksa ecën nëpër fshat dhe shtëpi, kujtimet e tij i ka të pakta pasi ka ikur kur ishte vetëm ishte 2 vjeç. Remziu që kthehet pas 85 vitesh arrin të njohë shtëpinë e tij dhe vendin ku familja babai dhe nëna e tij e kanë lindur para se të iknin në Australi.

Ndihet i keqardhur që nuk ka ardhur më përpara, por është i lumtur që arriti të kthehet pas 85 vitesh në vendlindje.. Të njëjtën dashuri për atdheun kanë edhe nipërit e Remziut, të cilët flasin me krenari për origjinën e tyre.

“Ne kemi lindur në Australi, por në të vërtet jemi shqiptarë, nga ky vend, nga ky fshat. Nga historia e Shqipërisë njoh Skënderbeun, Heroin tonë Kombëtar, kam lexuar për të”, thotë nipi i Remziut, Drini.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Italianët largohen pa paguar apartamentin në Tiranë, pronari: Unë do iu nxirrja edhe kafe

LIVE Italianët largohen pa paguar apartamentin në Tiranë, pronari:...

“Dritarja në tualet është luks”- Agjenti: Banesat në okazion vetëm kur kanë defekt

Konsulenti imobiliar, Orgest Beti, është shprehur se banesat nxirren...

Bota e errët taksive në Tiranë: Si taksistët shesin k*kainë dhe rrjeti i punonjësve të s*ksit

Kokaina po shpërndahet nëpër Shqipëri si kurrë më parë....