I vihet tritol banesës së babait të Leonard Dukës, kundërshtar i betuar i Ervis Martinajt

Date:

- Advertisement -

Një shërthim me tritol është shënuar në orët e para të mëngjesit në një pallat në kryeqytet, në zonën e Freskut.

Policia bën me dije se rreth orës 03.00 në afërsi të Insitutit të Fizikës Bërthamore, në katin e katërt të një pallati, në derën e banesës së shtetasit Mehmet Duka 65 vjeç, dyshohet se ka shpërthyer një sasi lëndë plasëse.

Mehmet Duka është babai i Leonard dhe Elis Dukës. Të dy vëllezrit të shpallur në kërkim për vrasjen e policit Santiago Malkos në 2019.

“Më datë 18.04.2023, reth orës 03:00, te Fresku, në afërsi të Insitutit të Fizikës Bërthamore, në katin e katërt të një pallati, në derën e banesës së shtetasit M. D., 65 vjeç, dyshohet se ka shpërthyer një sasi lëndë plasëse. Si pasojë ka vetëm dëme materiale. Grupi hetimor po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes dhe identifikimin e kapjen e autorit”, njofton policia.

Leonard Duka është arrestuar pak kohë më parë në Bruksel. Ai njihet si kreu i ‘Klanit Duka’, grupi kriminal që ka pasur një konflikt të vazhdueshëm me grupin e Ervis Martinajt. Grupi ‘Duka’ ka qenë i skeduar si grup i strukturuar i trafikut të drogës Shqipëri-Gjermani.

Leonard Duka njihet si një kundërshtar i betuar i Ervis Martinajt, megjithëse më parë kanë qenë miq dhe ortakë në biznesin e lojërave të fatit.

Përplasja mes grupit të Ervis Martinaj dhe vëllezërve Leonard dhe Erlis Duka kulmoi me eleminimin e ish-policit Santiago Malko, një prej miqve më të afërt të Martinaj. Vrasje e cila dyshohet se u krye nga Klani Duka.

Përplasja mes Martinajt dhe Dukëve, që duket se kishte nisur për lojërat e fatit. Por ku thuhet se Martinaj, mori peng dhe dhunoi babain e vëllezërve Duka. Gabim të cilin Klani Duka nuk ia fali kurrë Martinajt.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related