Kamerat me rreze infra të kuqe filmojnë pandën albino, të vetmen në botë

Date:

- Advertisement -

Një panda e bardhë, e vetmja në botë është kapur në kamera duke u përpjekur të luajë me vëllezërit e saj bardh e zi.

Kamerat me rreze infra të kuqe kapën pandën albino duke iu afruar një nëne dhe këlyshit të saj në Rezervatin Kombëtar Natyror Wolong në provincën Sichuan të Kinës. Pamjet treguan nënën panda bardh e zi duke qëndruar e qetë ndërsa albinoja u afrua ngadalë drejt saj dhe këlyshit të saj, i cili po pushonte në një zgavër peme.

Autoritetet e menaxhimit të rezervës thanë të shtunën se ekzistonte mundësia që femra të ishte nëna e pandas krejt të bardhë – prandaj ajo qëndroi e qetë.

Kafsha unike u shfaq për herë të parë pasi kamerat me rreze infra të kuqe e kapën duke ecur nëpër rezervatin natyror rreth 2000 metra mbi nivelin e detit në prill 2019. Panda mendohej në atë kohë se ishte e moshës një deri në dy vjeç. Pa njolla në trupin e saj dhe sy të kuq të dallueshëm, panda gjigante u emërua zyrtarisht si albino e vetmja në botë.

Një panda albino, gjendja e së cilës shkaktohet nga një mutacion gjenetik, është tepër e rrallë, duke pasur parasysh se sa rrallë ndodh albinizmi dhe se kafsha i përket një specieje të cenueshme.

Pandat gjigante konsiderohen si një thesar kombëtar në Kinë dhe kryesisht jetojnë në jugperëndim.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Vëllai i Enkelejda Danajt: Burri e dh*nonte dhe kur ishte shtatzënë!

Dëshmi tronditëse janë zbardhur për vrasjen e 40-vjeçares Enkelejda...

“Mes meje dhe Heidit…”/ Françeska: Nuk e diskutoj që Egla dhe Meritoni janë në finale

Gjatë një bisede me Egla Cenon dhe Julian Dedën,...