Krizë edhe në Gjermani: Qytetarët vështirë se mund të paguajnë qiranë

Date:

- Advertisement -

Rreth 1.5 milionë familje gjermane po shpenzojnë më shumë se gjysmën e të ardhurave të tyre për qira, sipas një studimi. Qiramarrësit gjermanë duhet të lënë mënjanë pjesë të mëdha të të ardhurave të tyre familjare për të paguar qiradhënësit, me 3.1 milionë familje që përballen me një barrë qiraje prej 40%, sipas një studimi të publikuar të premten, shkruan DW, përcjell albinfo.ch.

Shifrat nga agjencia federale e statistikave të Gjermanisë Destatis tregojnë se kostot e strehimit janë veçanërisht të larta për ata që jetojnë në qytete të mëdha ose me të ardhura më të ulëta. Studimi zbuloi se rreth 16% e 19.9 milionë familjeve me qira në Gjermani po shpenzojnë të paktën 40% të të ardhurave të tyre për qira. Për rreth 1.5 milionë familje të tilla, tarifat e qirasë janë më shumë se gjysma e të ardhurave të qiramarrësve, raporton DW, përcjell albinfo.ch.

1.6 milionë të tjerë duhet të shpenzojnë midis 40% dhe 50% të të ardhurave të tyre për qiranë dhe kosto të tjera për pronarin e tyre. Mesatarisht – dhe në një kohë me inflacion të lartë – këto familje kanë më shumë gjasa të jenë ato me të ardhurat më të ulëta. Studimi, i bazuar në një mikrocensus të vitit 2022, tregon se një familje mesatare gjermane me qira shpenzon më shumë se një të katërtën e të ardhurave (27.8%) për qiranë, shkruan DW, përcjell albinfo.ch.

Në qytetet më të mëdha, me më shumë se 100,000 banorë, 28,9% e të ardhurave ishte mesatarja, duke rënë në 25,9% në qytetet deri në 20,000 banorë. Tregu duket se po shkon drejt kostove më të larta të banesave. Qiramarrësit që u vendosën në vitin 2019 ose më vonë kanë ngarkesa mbi mesataren dhe tarifat mesatare ekzistuese të qirasë janë shumë më të ulëta se ato për të rejat, raporton DW, përcjell albinfo.ch.

Familjet me një person u goditën më rëndë në përgjithësi, me barrën e qirasë që arrinte mesatarisht pak më pak se një të tretën e të ardhurave të tyre. Nga ana tjetër, familjet me dy persona duhet të buxhetojnë 22.8%. Gjermania ka përqindjen më të lartë të qiramarrësve në Bashkimin Evropian, me rreth 50.9% të njerëzve që jetojnë në prona me qira, ndërsa 49.1% e njerëzve jetojnë në shtëpitë e tyre, sipas të dhënave të Eurostat, shkruan DW, përcjell albinfo.ch.

“Bara e qirasë, veçanërisht për familjet me të ardhura të ulëta dhe në qytetet e mëdha është dramatike”, komentoi drejtori shkencor i Institutit të Politikave Makroekonomike (IMK), Sebastian Dullien, duke shtuar se situata mund të përkeqësohet më tej, raporton DW, përcjellë albinfo.ch.

Dullien tha se ai priste që problemi i mungesës së banesave të përkeqësohej në vitet e ardhshme, me ndërtimin e banesave aktualisht në rënie të lirë për shkak të rritjes së çmimeve të ndërtimit dhe normave më të larta të interesit nga Banka Qendrore Evropiane. Në të njëjtën kohë, pothuajse një milion më shumë njerëz tani jetojnë në Gjermani nga sa ishte parashikuar për vitin 2023 përpara pandemisë së koronavirusit – kryesisht për shkak të një fluksi refugjatësh nga Ukraina, shkruan DW, përcjell albinfo.ch.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Ish-kryeministri shqiptar i Malit të Zi: “Do të jem në stadium dhe do të bëj tifo për Serbinë”

Ish-kryeministri shqiptar i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, mbrëmjen...

Hyrja e tifozit në fushë i kushton shtrenjtë Shqipërisë, UEFA nis procedim kundër kuqezinjve

UEFA ka nisur procedim disiplinor kundër Shqipërisë, më saktësisht...