NASA mund të ketë gjetur jetë në Mars, por ne nuk do ta dimë për 10 vjet

Date:

- Advertisement -

NASA mund të ketë mbledhur provat e para të jetës në Mars, por do të na duhen 10 vjet për ta zbuluar.

Javën e kaluar, roveri Perseverance i NASA-s u shpua në një dalje shkëmbore të quajtur Berea, e cila mund të jetë formuar nga depozitat e bartura në rrjedhën e poshtme nga një lumë i lashtë që rridhte shumë përtej kraterit Jezero që roveri po eksploronte.

Shkëmbi është sedimentar dhe i përbërë nga minerale karbonate, të cilat në Tokë, shpesh përmbajnë fosile. NASA po planifikon të sjellë mostrat në Tokë, së bashku me dhjetëra të tjerë që po mbledh nga krateri Jezero, vendi i një liqeni të lashtë marsian.

Por mostrat nuk do të mbërrijnë këtu deri në vitin 2033, që do të thotë se shkencëtarët përballen me një pritje të mundimshme për të zbuluar nëse bërthamat e çmuara përmbajnë vërtet prova se dikur ka ekzistuar jeta në Planetin e Kuq .

Sipas Katie Stack Morgan, zëvendës shkencëtare e projektit për Perseverance në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s në Kaliforninë Jugore, shkëmbi Berea është një nga shpresat më të mira për të gjetur jetë.

“Shkëmbi është i pasur me karbonate. Shkëmbinjtë karbonatikë në Tokë mund të jenë të mirë në ruajtjen e formave të fosilizuara të jetës. Nëse biografitë do të ishin të pranishme në këtë pjesë të kraterit Jezero, mund të ishte një shkëmb si ky që mund të mbante shumë mirë sekretet e tyre”, tha ajo.

Në Tokë, depozitat e gurëve ranor Berea gjenden në shtetet amerikane të Miçiganit, Ohajos, Pensilvanisë, Virxhinias Perëndimore dhe Kentakit, dhe shpesh përmbajnë fosile ose gjurmë fosile, që janë qindra miliona vjet të vjetra.

Marrja e mostrave nga Marsi ka rezultuar e ndërlikuar. Fillimisht, NASA kishte planifikuar të dërgonte një rover të dytë për të mbledhur mostrat, të cilat do të liheshin në depo nga Perseverance. Por vitin e kaluar, plani u ndryshua në mënyrë që Perseverance tani do t’i drejtojë mostrat drejtpërdrejt në një mjet ngjitjeje, ku ato do të hidhen në hapësirë ​​me mjetin e ngjitjes në Mars (MAV). Dy helikopterë të vegjël do të jenë në gatishmëri për të marrë ngarkesat nëse Perseverance i mbaron fuqia.

Sjellja e mostrave në Tokë është e mbushur me rreziqe që bakteret ose viruset marsiane mund të shpëtojnë, kështu që shkencëtarët po projektojnë një modul rihyrjeje që mund t’i rezistojë uljes së përplasjes me 2,000 forcë G dhe shpejtësi deri në 24,000 mph në shkretëtirën e Utah.

Është madje e mundur që mostrat e para të mund të karantinohen në Hënë përpara se të kthehen në Tokë për t’u siguruar që janë të sigurta. Deri në vitin 2033, NASA po planifikon të ketë një bazë të përhershme në sipërfaqen hënore.

Perseverance deri më tani ka mbledhur gjithsej 19 mostra dhe kohët e fundit ka depozituar 10 tuba si një memorie rezervë në sipërfaqen e Marsit.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related