“Nuk kam frikë të sfidoj veten”, Jeniffer Lopez tregon për mënyrën sesi trupi i saj e ndihmon të qëndrojë në një gjendje të mirë mendore

Date:

- Advertisement -

Jennifer Lopez stërvitet çdo ditë jo vetëm për t’u dukur elegante dhe me forma në tapetin e kuq, por edhe për t’u ndjerë mirë me veten. Këngëtarja 53-vjeçare në një intervistë për UsWeekly ka folur sesi trupi e ndihmon të jetë në gjendje të mirë mendore.

“Nuk është sekret që fitnesi është një pjesë shumë e rëndësishme e jetës sime”, tha gruaja e bashkëshortit të Ben Affleck. “Unë mendoj se ka një marrëdhënie pozitive midis stërvitjes dhe shëndetit mendor ,”. Lopez më pas shtoi: “Kur gjen ekuilibrin, je i vendosur dhe i fokusuar, bëhesh më i mirë”.

Ushtrimi është pjesë e rutinës së saj të përditshme

Lopez zbuloi se shpesh zgjohet para orës 5 të mëngjesit, pavarësisht se sa “i ngarkuar” është orari i saj. “Përpiqem të bëj zgjedhje të mira dhe të balancoj kohën time”, tha ajo për mënyrën se si e menaxhon kohën.

Më pas ajo tha se e shtyn veten të përmirësohet dhe të bëhet më e mirë gjatë gjithë kohës: “Unë jam gjithmonë duke evoluar dhe duke kërkuar gjëra që më emocionojnë dhe më motivojnë. Nuk kam frikë të sfidoj veten. Ne ndajmë vlera të ngjashme për sa i përket vendosmërisë, punës së palodhur dhe pasionit për të sfiduar veten për të ecur më shumë dhe për të qenë më të mirë çdo ditë.”

Diku tjetër ajo foli për stërvitjet e saj të vështira, duke treguar se ajo bën kikboks, stërvitje qarkore, ushtrime bazë, lunges dhe burpees.

“Ajo sido që të jetë, e merr seriozisht kohën e saj, e njeh trupin e saj, dëshiron të jetë vetvetja”, ka thënë trajneri i saj Tracy Anderson.

Ankthi dhe sulmi i panjohur i panikut

Kur karriera e saj mori hov, ajo i dha më pak rëndësi ankthit. “Ka qenë një periudhë në jetën time ku flija 3 deri në 5 orë në ditë. Isha gjithë ditën në xhirime dhe gjithë natën në studio dhe në fundjavë bëja xhiro dhe xhiroja video. Isha në fund të të 20-ave dhe mendoja se isha e pathyeshme”, tha ajo.

“Derisa një ditë, isha ulur në një divan dhe më doli gjithë stresi dhe lodhja. Më pas u ndjeva “e ngrirë”. Mendova se po humbisja mendjen. Tani e di që ishte një sulm klasik paniku i shkaktuar nga lodhja, por në atë kohë nuk e kisha dëgjuar as termin e kësaj”.

Pasi u konsultua me një mjek, Lopez deklaroi: “E kuptova se sa serioze mund të jenë pasojat e injorimit të asaj që trupi dhe mendja ime kanë nevojë për të qenë të shëndetshëm – dhe këtu filloi udhëtimi im drejt shëndetit”.

Sipas MentalHealth.org, hulumtimet tregojnë se njerëzit që ushtrohet rregullisht kanë shëndet më të mirë mendor dhe mirëqenie emocionale dhe shkallë më të ulët të sëmundjeve mendore. “Ushtrimi duket se zvogëlon rrezikun e sëmundjeve mendore. Gjithashtu duket se ndihmon në trajtimin e disa kushteve të shëndetit mendor, si depresioni dhe ankthi”.

(BalkanWeb)

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

VIDEO/ Lamin Jamal ndryshon numrin te Barcelona, zgjedh atë të Leo Mesit

Lamin Jamal do të nisë këtë sezon te Barcelona...

Egnatias nuk i lejohen hapat fals, Edlir Tetova “kopsit” titullarët

Egnatia do të luajë ndeshjen e kthimit me Borac...

FOTO/ Tritoli në Elbasan, Xhovana Nikolli MESAZH Nuredin Dumanit: Ti s’je burrë por ordiner!

Xhovana Nikolli ka reaguar për herë të parë në...