Shqiptari i Turqisë në kërkim të nënshtetësisë: Më kanë refuzuar aplikimin, apo injorohet diaspora jonë?

Date:

- Advertisement -

Mustafa Uğur Gönülal është një shtetas turk por me origjinë të largët nga Shqipëria.

Mustafai që prej vitit 2021 ka aplikuar për të marrë nënshtetësinë shqiptare por nuk ia ka dalë dot. Ai ka treguar për JOQ ALBANIA se më datë 30 mars 2021 ka aplikuar për pasaportën shqiptare bashkë me mikun e babait të tij.

Por pavarësisht aplikimit me të gjitha dokumentet e nevojshme ai nuk është pajisur me pasaportë shqiptare edhe sot e kësaj dite.

Për këtë çështje ai ka kontaktuar edhe me përfaqësues të Konsullatës Shqiptare në Turqi por thotë se nuk ka marrë një shpjegim bindës rreth refuzimit për pasaportën dhe nënshtetësinë shqiptare.

Mustafai ndihet i viktimizuar nga sjellja dhe qëndrimi i punonjësve të konsullatës pasi thotë se ata nuk kanë kryer detyrën ashtu siç duhet dhe nuk kanë dhënë informacione të qarta rreth situatës së tij dhe jo vetëm.

Ai do të dijë se përse aplikimi i tij për nënshtetësinë shqiptare nuk është pranuar, nëse kjo është e qëllimshme dhe a po injorohet diaspora shqiptare në Turqi.

Për zgjidhjen e këtij problemi ai iu bën thirrje krerëve më të lartë të shtetit dhe gjithë shqiptarëve.

Apeli i tij i plotë:

Unë jetoj në Malatya,Turqi. Do ta vlerësoja nëse do ta nxirrnit këtë çështje në plan të parë. Bashkë me mua për shtetësi nga origjina ka aplikuar edhe babai i mikut tim, por kërkesa u refuzua për të njëjtin gabim të konsullatës së përgjithshme.

Shumë njerëz si ne janë viktimizuar nga kjo çështje. Në Turqi jetojnë shumë shqiptarë. Fitimi i diasporës i sjell vendit përfitime në çdo mënyrë. Me marrjen e shtetësisë nga origjina, askush nuk ka marrë nënshtetësinë nga shqiptarët e Turqisë deri më tani. A është kjo e qëllimshme? A dëshiron të injorohet diaspora në Turqise? Më datë 30.03.2021, unë dhe babai i mikut tim aplikuam pranë Konsullatës së Përgjithshme Stamboll.

Përshëndetje

Do ta vlerësoja nëse mund ta ngrinit këtë çështje.

UNË JAM SHQIPTAR POR NUK MERR SHTETËSINË E SHQIPËRISË!

DUA TA DËGJOJNË ZËRIN TIM AUTORITETET E SHQIPËRISË! ME KANË VIKTIMIZUAR DHE SMË KANË DHËNË ZGJIDHJE!

Sali Berisha Ilir Meta Kreshnik Spahiu Shpetim Idrizi Bajram Begaj Olta Xhacka Edi Rama Lindita Nikolla Albanian Roots – Rrënjët Shqiptare Bledi Çuçi Kryeministria Kuvendi i Shqipërisë Ministria e Brendshme Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme – Republika e Shqipërisë

Të nderuar bashkatdhetarë shqiptarë,

Më datë 30.03.2021, dorëzova dokumentet e aplikimit në Konsullatën e Përgjithshme të Stambollit të Republikës së Shqipërisë për marrjen e shtetësisë nga origjina. Unë kam 2 vjet që luftoj aktivisht për këtë situatë. Të gjitha dokumentet janë shqyrtuar në konsullatë të përgjithshme. Më njoftuan se nuk kishte dokumente që mungonin dhe aplikimi im u pranua.

3 muaj pasi aplikova, sekretarja konsullore më telefonoi dhe më tha që në Shqipëri është miratuar një ligj i ri, dosja është kthyer dhe unë duhet të aplikoj sërish në Shqipëri. E pyeta pse u refuzua aplikimi dhe më pas i thashë se doja të takohesha me konsullin, konsulli më tha se në dosjen time kishte një shpjegim se pse u refuzua.

Unë deklarova se doja të takohesha sërish me konsullin, më pas konsulli më përdori këto deklarata; Ne e kemi dorëzuar dosjen tuaj, zoti Mustafa. Ju keni bërë një ankesë në Ministrinë e Jashtme, mund të ankoheni përsëri nëse dëshironi. A e bëni këtë për bezdi? Më tha nuk ke punë tjetër? Ligji i ri për shtetësinë ka hyrë në fuqi më 04.02.2021. Më datë 30.03.2021, zyrtarët konsullorë pranuan kërkesën time. Kam aplikuar nga e-albania me 13.03.2021. Ata pranuan dokumentet e mia të aplikimit më 30.03.2021. Edhe sikur të kishin gabuar, nuk u ndëshkuan. Kërkesa e shumë njerëzve si unë u refuzua. Më ka viktimizuar qëndrimi i tyre i keq ndaj diasporës dhe sjellja e tyre joshqiptare, nxitimi në firmosjen e dokumenteve, mosndarja e informacioneve të qarta dhe konkrete, me pak fjalë, mosbërja e detyrës. Në këtë proces kam pasur korrespondencë zyrtare me autoritetet e Jashtme, Punët e Brendshme dhe autoritete të tjera shqiptare. Për fat të keq, autoritetet shqiptare nuk përdorën shprehje duke pranuar gabimin e konsullatës dhe nuk iu dha zgjidhje këtij incidenti. Edhe pse situatën ia kam deklaruar vazhdimisht sekretarit konsullor znj. Luljeta Hasani, z. Ish Konsullit Ermal Kaleci, znj. Konsulle Erinda Boçi dhe znj. Konsulli i përgjithshëm Blerta Kadzadej më kanë lënduar si moralisht ashtu edhe financiarisht. Shpresoj që një ditë punonjësit e dërguar nga Shqipëria ta bëjnë detyrën si duhet dhe të përfaqësojnë shtetin shqiptar në mënyrën më të mirë të mundshme.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Vëllai i Enkelejda Danajt: Burri e dh*nonte dhe kur ishte shtatzënë!

Dëshmi tronditëse janë zbardhur për vrasjen e 40-vjeçares Enkelejda...

“Mes meje dhe Heidit…”/ Françeska: Nuk e diskutoj që Egla dhe Meritoni janë në finale

Gjatë një bisede me Egla Cenon dhe Julian Dedën,...