U kap duke ruajtur kanabis, i riu shqiptar: I lumtur që u arrestova, puna është e mjerueshme

Date:

- Advertisement -

Një i ri shqiptar që është kapur duke punuar në një shtëpi bari në Angli ndihet i lumtur që është arrestuar.

Erald Abmetaj u arrestua më 12 dhjetor 2022, gjatë kontrollit të një banese në Howard Street, Rochdale. 22-vjeçari shqiptar ishte i vetmi person në shtëpinë e mbushur me gjithsej 481 bimë kanabisi të rritur.

Policia zbuloi se shtëpia ishte kthyer në një fermë kanabisi me dhoma të ndryshme që përmbanin disa pajisje kultivimi. Shqiptari tha se po punonte në kultivimin e kanabisit në këmbim të ‘ushqimit dhe një vendi për të qëndruar’.

Abmetaj, i cili e cilësoi punën si ‘të mjerueshme’ mbërriti në Britaninë e Madhe vitin e kaluar. Atij iu ofrua puna si ‘kopshtar kanabisi’ pasi nuk kishte ku të qendronte dhe detyra e tij ishte të ujitte dhe ushqente bimët e kanabisit.

Shqiptari pranoi në gjykatë se për të nuk ka ‘vend më të mirë’ sesa në burg pasi aty gëzon edhe statusin e ‘privilegjuar’ si përkthyes. Ai tha se është i gatshëm për t’u kthyer në Shqipëri e për të punuar në marketin e babait të tij.

Duke marrë parasysh këto deklarata dhe rolin e tij në kultivimin e kanabisit, i riu shqiptar u dënua me 16 muaj burg.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Si më le vetëm o vëllaçko?”, motra e Emilijanit në lot: Ma dogje zemrën!

Emiljan Pine është 37-vjeçari i vrarë mbrëmjen e kaluar...

Shtëpia molla e sherrit, korçari vrau 40-vjeçarin dhe më pas veten

Babai i autorit Ilo Lluka, i cili vrau mbrëmjen...

VIDEO/ Muçi driblon dy kundërshtarë dhe i jep mundësinë Rashicës për të shënuar, rasti i humbur nga sulmuesi shqiptar

Beshiktashi është gjysmëfinalisti i radhës në Kupën e Turqisë....

Sot i jepet lamtumira e fundit 26-vjeçarit që humbi jetën në aksidentin tragjik në Prishtinë

Dy ditë më parë, një aksident i rëndë ka...