Haaland i papërballueshëm në UCL: Shënon dhe asistoi ndaj Bayern Munich dhe thyen rekorde të legjendave të futbollit

Date:

- Advertisement -

Erling Haaland, një sulmues i papërballueshëm në Champions League, vazhdon të shkëlqejë në garën për të qenë kryesuesi i listave të golashënuesve të këtij kompeticioni. Në ndeshjen e parë të çerekfinaleve kundër Bayern Munich, sulmuesi norvegjez shënoi një gol dhe asistoi në fitoren 3-0 të ekipit të tij. Ky gol e bën totalin e golave të Haaland në Champions League të jetë 34 në 26 ndeshje, duke arritur një mesatare të pabesueshme prej 1.3 golash për ndeshje.

Në krahasim me futbollistë të njohur si Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi, Haaland po bën mrekullira. Ronaldo kishte arritur 140 gola në 187 ndeshje, ndërsa Messi kishte shënuar 129 gola në 163 ndeshje, por Haaland ka bërë të njëjtën shifër golash në gjysmën e ndeshjeve, vetëm në 26 takime. Në këtë sezon, Haaland ka shënuar 11 gola në 7 ndeshje, duke përfshirë një “poker” ndaj Leipzig në raundin e 1/8-finales.

Haaland është duke thyer rekorde të futbollit ndaj kundërshtarëve të tij. Gerd Müller ishte një nga legjendat që Haaland ka “goditur” me 34 gola ndaj Bayern Munich, duke i afrohet rëndësishëm mesatares së tij prej 0.97 golash për ndeshje. Ndërkohë që Messi dhe Ronaldo kanë një mesatare më të ulët, 0.79 dhe 0.75 golash për ndeshje, respektivisht.

Në krahasim me talentin e ri të futbollit, Kylian Mbappé, Haaland ka një avantazh të qartë. Mbappé, që është më i vjetër se Haaland, ka shënuar 40 herë në 61 ndeshje të Champions League, ndërsa Haaland ka realizuar 10 gola në 26 ndeshjet e tij të para.

Me çdo ndeshje, Haaland po thyen rekorde të legjendave të futbollit si Kaká, Luis Suarez, Etoo, Rooney, Cavani, Puskas dhe Morientes. Rruga e tij drejt kryesimit të listave të golashënuesve të këtij kompeticioni duket e pandalshme dhe ai po bëhet një emër i njohur në botën e futbollit për talentin dhe aftësitë e tij të shkëlqyera.

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

Si më le vetëm o vëllaçko?”, motra e Emilijanit në lot: Ma dogje zemrën!

Emiljan Pine është 37-vjeçari i vrarë mbrëmjen e kaluar...

Shtëpia molla e sherrit, korçari vrau 40-vjeçarin dhe më pas veten

Babai i autorit Ilo Lluka, i cili vrau mbrëmjen...

VIDEO/ Muçi driblon dy kundërshtarë dhe i jep mundësinë Rashicës për të shënuar, rasti i humbur nga sulmuesi shqiptar

Beshiktashi është gjysmëfinalisti i radhës në Kupën e Turqisë....

Sot i jepet lamtumira e fundit 26-vjeçarit që humbi jetën në aksidentin tragjik në Prishtinë

Dy ditë më parë, një aksident i rëndë ka...