Sevilja është e pathyeshme në finalen e Ligës së Europës! Trofeu i 7 vjen me penallti përballë Romës

Date:

- Advertisement -

Sevilja është shpallur fituese e Ligës së Europës për herë të shtatë në historinë e saj, duke u konfirmuar e pathyeshme në finalet e këtij turneu. Spanjollët këtë herë kanë triumfuar me penallti përballë Romës, në një sfidë dramatike deri në sekondën e fundit.

bandicam 2023-05-31 20-58-16-204

Italianët ishin ata që luajtën më mirë në pjesën e parë dhe gjetën golin me anë të Dibala, teksa në fund të fraksionit të lojës u shpëtuan nga shtylla. Në pjesën e dytë me aktivizimin e Suso dhe Lamela, Sevilja u ngjall dhe gjeti barazimin i cili në fakt erdhi vetëm me autogolin e Mançinit.

Më pas, skuadrat u treguan më të kujdesshme duke mos lejuar shumë hapësira, ndërsa kishte dy ndërhyrje nga VAR për penallti nga të dy krahët. 90 minutat u mbyllën pa gola të tjerë, ashtu si shtesat e ndeshjes, me një traversë të goditur nga Smalling në minutën e 131-të.

Kështu, për të shpallur fituesin u deshën gjuajtjet nga pika e bardhë ku gabimet e Mançini dhe Ibanjez i dorëzuan praktikisht Seviljes trofeun, me heroin e Argjentinës, Montiel, i cili ashti si në Botëror goditi penalltinë vendimtare.

SEVILJA-ROMA 1-1
55′ (ag) Mançini / 35′ Dibala

PENALLTITË 4-1

Montiel gol – Sevilja-Roma 4-1

Montiel e pritur por duhet përsëritur – Sevilja-Roma 3-1

Ibanjez shtyllë – Sevilja-Roma 3-1

Rakitiç gol – Sevilja-Roma 3-1

Manccini e pritur – Sevilja-Roma 2-1

Lamela gol – Sevilja-Roma 2-1

Kristante gol —Sevilja-Roma 1-1

Okampos gol – Sevilja-Roma 1-0

- Advertisement -

Share post:

Më të lexuarat

Me shume
Related

VIDEO/ Lamin Jamal ndryshon numrin te Barcelona, zgjedh atë të Leo Mesit

Lamin Jamal do të nisë këtë sezon te Barcelona...

Egnatias nuk i lejohen hapat fals, Edlir Tetova “kopsit” titullarët

Egnatia do të luajë ndeshjen e kthimit me Borac...

FOTO/ Tritoli në Elbasan, Xhovana Nikolli MESAZH Nuredin Dumanit: Ti s’je burrë por ordiner!

Xhovana Nikolli ka reaguar për herë të parë në...